Szabad-e egy kereszténynek politizálni? 2/1. rész
Novák András, Szabados Ádám december 4, 2024
Szabad egy kereszténynek politizálni? 2/1. rész”Amikor az ország élére vezetőt választunk, akkor nem Messiást és nem lelkészt választunk. Nem azt várjuk el tőle, hogy megváltsa a társadalmat. A politika nem tudja megváltani a társadalmat. A politikus megváltható. A politikát csak jobbá lehet tenni. És erre van ráhatásunk, hogy jobb legyen.” – Emlékeztet saját felelősségünk határaira mai vendégünk.
A Kapocs mai epizódjában Majoros Szidi mellett társházigazda régi barátja, Novák András, az ATV híradósa. Vendégük Szabados Ádám teológus, az Evangéliumi Fórum munkacsoportjának vezetője, a veszprémi Evangéliumi Keresztény Gyülekezet egyik igehirdetője, a Fiúság Akadémia oktatója, a Divinity című blog alapítója és szerzője. A Kapocs dupla adása mai epizódjának fő kérdésfelvetése, hogy szabad-e egy kereszténynek politizálni.
Hangolódj! Ádám nemrég, épp az amerikai elnökválasztási kampány időszakban az Egyesült Államokban járt. Kíváncsian vártuk a tapasztalatait, de nem csak az amerikai keresztényekről és hitbéli megvallásukról beszélgettünk.
Ádám szerint a legfőbb kritika amögött, hogy létezik-e olyan, hogy keresztény kormány, az, hogy a keresztény jelző csak az egyén szintjén értelmezhető, hiszen a keresztény azt jelenti, Krisztust követő, és egy intézmény erre képtelen. De akkor mondhatjuk-e egy intézményre, iskolára vagy rádióra azt, hogy keresztény? Ha igen, akkor mit értünk alatta? És milyen felelősséggel és következményekkel jár ez?
Milyen irányba vihetik és viszik el a témában megjelent könyvek az embereket? Példának említi vendégünk Gregory Boyd A keresztény nemzet mítosza című könyvét, aminek megjelenése hatott Barack Obama 2008-as győzelmére.
”Sokszor mi keresztények sem bibliai meggyőződések alapján gondoljuk végig, hogyan gondolkodjunk a politikáról, hanem zsigeri alapon, családi örökségek, szocializáció, generációkon átívelő félelmek, szorongások alapján.” Ádám szerint jó, ha ezzel kapcsolatban tudatosak és őszinték vagyunk. És kérhetjük Istent, mutassa meg, van-e olyan az én generációs örökségemben, amit át kell néznem az Ő világosságában.
Vendégünk egyértelműen leszögezi, hogy egy keresztény ember is politizálhat. A kérdést célszerű konkrétabban feltenni: Vállalhat-e például egy közszereplő egyidőben állami és egyházi hivatalt is? Egyáltalán foglalhat-e állást nyilvánosan mindkét területen?
A politikusokhoz (is) való viszonyulásról a Biblia azt mondja nekünk: “Arra kérlek mindenekelőtt, hogy tartsatok könyörgéseket, imádságokat, esedezéseket és hálaadásokat minden emberért, a királyokért és minden feljebbvalóért, hogy nyugodt és csendes életet élhessünk teljes istenfélelemben és tisztességben. Ez jó és kedves a mi üdvözítő Istenünk színe előtt, aki azt akarja, hogy minden ember üdvözüljön, és eljusson az igazság megismerésére” (1Tim 2, 1-4).
Mit jelent ma a lelkiismereti és vallásszabadság? És mit jelent a számodra?