Isten visszatért az amerikai iskolákba? – Egy drogosból lett misszionárius lelkipásztor életútja
Nick Cady október 23, 2024
Egyre több amerikai államban akarnak lelkészeket bevonni az állami oktatásba – jelent meg nemrégiben egy cikk a CBN oldalán. Amerikai lelkész és tanító vendégünket ma ebből és saját – kellemetlen – tapasztalataiból kiindulva kérdezi Szidi.
És ez az ember, aki ma a lelkészeket képzi a világ számos pontján, egykor drogos volt?! – így fűzik a szálakat.
Majoros Szidi vendége ezúttal Nick Cady, a Colorado állambeli White Fields Community Church vezető lelkésze. Mielőtt 2012-ben Longmontba költözött, Nick 10 évet töltött Magyarországon a Golgota misszionáriusaként, az egri gyülekezet plántálójaként és lelkipásztoraként. Az interjúban Tolmácsa Dezsényi István, aki a Golgota Budapest Gyülekezet egyik tolmácsa.
Hangolódj!
- Édesapja ír katolikus, édesanyja Ukrajnából származott el. Nick evangélikus iskolába járt, versenyszerűen baseballozott, de rossz társaságba keveredett, drogozni kezdett, és kirakták a baseball csapatból. Másfél évig bukdácsolt a suliban. Aztán egy kereszténnyel való találkozás és egy szilveszteri buli pálfordulatot hozott az életébe…
- Nick évente egyszer-kétszer visszatér Magyarországra lelkészeket képezni vagy prédikálni. Az iskola- és oktatásügy különösen is a szívén van.
- Egy CBN-en megjelent cikk értelmében a kereszténység ki lett tiltva Amerikában az állami oktatási rendszerből. Nick fia viszont péntekenként az iskolájában egy bibliatanulmányozó szakkörre jár, amit az iskola egyik tanára tart.
- Colorado az egyik legliberálisabb állam Amerikában, és Nickék az állam egyik legliberálisabb részén laknak. Nick fia is tapasztalt meg diszkriminációt amiatt, mert a suliban megosztotta a keresztény hitét. Egyszer az igazgatói irodába kellett mennie, ahová a biztonságiak kísérték be, és vizsgálat indult ellene, hogy nem követett-e el gyűlöletbeszédet. Na, és mi lett ennek a vége?
- Az 1960-as évekig a katolikus egyház és a főáramlatú protestáns gyülekezetek képviselték a kereszténységet Amerikában, amelyek akkor komoly zuhanórepülésbe kezdtek. Az evangéliumi gyülekezetek viszont a ‘60-as, ‘70-es évek óta folyamatos növekedésben vannak. Nick szerint ennek 2 fő oka van. Vajon mik ezek?
- Nick egy ébredés kezdetét látja most Amerikában. Nem gondolja, hogy napjainkban a woke kultúra vagy az LMBTQ mozgalom jelentené a legnagyobb kihívást az Egyház számára Amerikában. Szerinte egyrészt egy egészséges elkülönülés zajlik, másrészt mivel sokak szerint a liberálisok “túltolják” a propagandát, némelyeket épp ez hajt vissza Istenhez, és hoz be vagy vissza a gyülekezetekbe.
- Amerika szerinte lemaradásban van Európához képest, őt utánozza, kulturálisan és szellemileg is. Hová vezet ez ott és itt?
- Magyarországon szerinte sok nyitottság és lehetőség van az evangélizációra, de a Máté 9-ben leírtakhoz hasonlóan: “az aratnivaló sok, a munkás kevés”. Azt kéri, imádkozzunk együtt, hogy Isten küldjön munkásokat az aratásba. És ne lepődjünk meg, ha minket küld majd el.
Szeretetet kell adni az embereknek. És szerető közösséget. Ennek nagyobb vonzereje van, mint bármi másnak.
Az oktatás témában említett cikk: https://cbn.com/…/god-back-more-states-pushing-include…
Nick Cady az “Ebben az Istenben én sem hinnék” címmel megjelent könyvében azt a 9 ellenvetést dolgozza fel, amelyre a mai kultúra embere hivatkozik, hogy miért nem hinne semmiképp a Biblia Istenében.