Várva várlak – a meddőség női szemmel
Muzslai-Bízik Hanna és Szigeti F. Judit február 19, 2025
Várva várlak – a meddőség keresztény szemmel”Ülj le, hogy a lelked utolérhessen Téged.” – idézi szakértő vendégünk kedvenc indián közmondását. Mi is erre hívunk ma, kedves hallgatónk, mert a témánk és a beszélgetés nagyon személyes, intim és kemény.
A Kapocs mai témája a meddőség. Majoros Szidi vendégei Muzslai-Bízik Hanna gyermekre vágyó nő és Szigeti F. Judit klinikai szakpszichológus, akinek szakterülete a reproduktív pszichológia. A témáról Hanna 2024 nyarán megjelent, ‘Várva várlak – Egy gyermekre vágyó nő igaz története’ című könyve alapján beszélgetnek.
Hangolódj! A meddőség egy rejtett gyászfolyamat? Milyen arányban van jelen a meddőség férfiaknál és nőknél? Miért társul szégyenérzet a meddőséghez? Mit tudunk tanulni a bibliai példákból? Mi az összefüggés a meddőség és az identitás, a gyermekes családokhoz való viszony, a társadalmi elvárások, a sírás és a depresszió között? Milyen fázisai vannak a meddőség veszteségként, és milyenek a traumaként értelmezett feldolgozási folyamatának? Milyen hasznos és kevésbé hasznos megküzdés van?
”Magyarországon 150,000 pár küzd a meddőséggel. Világviszonylatban a gyermektelen házaspároknak csak kb. a fele fordul orvoshoz, hogy ezen a helyzeten megpróbáljanak változtatni. A többiek vagy spirituális irányba viszik el, vagy elengedik, hogy nem lehet gyermekük. Globális szinten a reproduktív életkorban lévő populáció kb. 15%-a meddő, és a statisztikák szerint ez a szám évről évre 0,3%-kal nő. A fejlett társadalmakban ennek leggyakoribb oka a késői gyermekvállalás, a 3. világ országaiban a szexuális úton terjedő betegségek kockázata.”
A beszélgetés megerősített benne – mondja podcasterünk, hogy az érzelmeinkkel és az élethelyzetünkkel való megküzdésnek van hasznos módja: az aktív konfrontáció, a szublimáció és a rekonstrukció. És még egy tanács a beszélgetésből, megfontolandó: kell, hogy legyen mindenkinek B és C terve is az életre.