Current track

Title

Artist

Background

Szabad-e egy kereszténynek politizálni? 2/2. rész

Novák András, Szabados Ádám december 11, 2024

Szabad egy kereszténynek politizálni? 2/2. rész

Vannak Isten számára kedves politikai rendszerek vagy államformák itt a Földön? A jézusi vezetésben az alap az, ahogyan az Atyához viszonyul. Izgalmas
beszélgetéssel készültünk. ☺A Kapocs mai epizódjában Majoros Szidi mellett társházigazda is régi barátja, Novák András, az ATV híradósa. Vendégük Szabados
Ádám teológus, az Evangéliumi Fórum munkacsoportjának vezetője, a veszprémi Evangéliumi Keresztény Gyülekezet egyik igehirdetője, a Fiúság Akadémia oktatója, a Divinity című blog alapítója és szerzője. A Kapocs dupla adásának záró epizódjában a (bibliai alapú) vezetésről (is) a Bibliában látott példák alapján igyekeznek levonni a tanulságokat.

Hangolódj!
A Biblia a királyságot, mint államformát állítja elénk. Ha ez igaz, a legtöbb helyen miért nem ezt éljük – még a magukat kereszténynek nevező országokban sem?
Jézus hogyan viszonyult a hatalomhoz? Milyen Isten országa, és benne Isten mint vezető?
Ádám szerint “az univerzum államformája a királyság. Azért, mert Isten a királya. Az evangélium Isten királyságának az evangéliuma. Azt hirdetjük, hogy Isten Jézus Krisztust úrrá tette. Ő az uralkodó.”
A világ alapvető rendje hierarchikus. Na de miért? A hatalom természete is eredendően jó. Miért vált rosszá? És mihez kezdjünk most azzal, hogy olyan, amilyen?
Jézus példája nyomán a vezető nem elnyomó, mást leuraló ember, hanem szolga. Az angol minister szóban is ez fejeződik ki: olyan képviselő, aki szolgál feléd. Milyen vezető Jézus? Mit látunk a földi elöljárókkal, a római elnyomókkal vagy a zsidó főpapokkal való találkozásaiban, vagy például adófizetés és a lábmosás kapcsán Jézus példájából?
Szidi rámutat, hogy az angol authority (tekintély, hatalom, fennhatóság) szó az author (szerző) szóból ered, azaz aki a Világmindenség szerzője, Övé a hatalom és a tekintély, továbbá hogy William Tyndale angol bibliafordító reformátorhoz kötődik az ezt kifejezésre juttató igevers, mely szerint Isten a “szerzője és beteljesítője” a mi hitünknek is (Zsidók 12, 2 – RÚF; the author and finisher of our faith – Tyndale, KJV; the pioneer and perfecter of faith – NIV; the founder and perfecter of our faith – ESV).
Andris számára Jézus vezetése a keresztben csúcsosodik ki, ahol nem tette meg, amit megtehetett volna: nem jött le a keresztről, nem győzte le az embereket földi eszközökkel. Ádám hozzáteszi, Jézus ezzel is azt mutatta, hogy “Isten “erőtlensége” erősebb az emberek erejénél” (1Kor 1, 25b).

Isten királyi uralmának (Basileau tou Theo) legfontosabb vonása, hogy a gonoszt legyőzi. Jézus odatartotta az ellenségeinek a másik orcáját is, a kereszten
megszégyenítette őket (Kol 2, 12-15), a végén pedig Isten mindent Jézus lábai alá vet majd, és még a halál is megszűnik (1Kor 15, 20-28).
A Jézustól tanult imádság számunkra is példát mutat és közösséget teremt, ahogy várjuk az ő akaratának megvalósulását és az ő országának eljövetelét, addig is
Adventben: “Ti azért így imádkozzatok: Mi Atyánk, aki a mennyekben vagy…” (Máté 6, 9-13)

Kapocs

Podcast

More info