Current track

Title

Artist

Background

Létezik keresztény divat? Avagy tiszta beszéd az Isten szerinti megjelenésről

Bráz Szilvia, Szalai Katalin szeptember 4, 2024

A keresztények másképp öltözködjenek, mint a világi emberek? Van erre útmutatás a Bibliában? Ha igen, az kinek szól? A híveknek vagy mindenkinek? Tény: az ápoltság és a jó ízlés elvárt, a saját stílus kialakítása, különösen, ha a kiválóságra törekednek Krisztus követői, ajánlott. És fel kell mérnünk egyházon innen és túl, hogy mit üzenünk az öltözékünkkel.

“Ha az öltözködésed az arcodat emeli ki, amiről Isten dicsősége tükröződik vissza, az tényleg illő ruha, viszont ha az öltözeted a testedre vonja a figyelmet, ha azt emeli ki, hogy azt vegyék észre, akkor érzéki.” Ez a Paul Washertől származó idézet egyik mai vendégünk és a mai beszélgetésünk mottója is lehetne.

A Kapocs mai adásában a “keresztény divatról” és megjelenésről beszélgetünk. Majoros Szidi vendégei Bráz Szilvia divattervező, divattanácsadó, kreatív szakember és Szalai Katalin zeneszerző, szín- és stílustanácsadó.

Teaser!
A Bibliában számos utalást találunk a külső megjelenésre. Ezeknél az utalásoknál rendkívül fontos a szövegkörnyezet. A gyakran idézett 1Tim 2, 9 például egy istentiszteleti rendről szól, hogy a nők ne vonják el a férfiak figyelmét Istenről: nem a munkahelyen vagy az utcán való viseletről.
Az 1Péter 3, 3-4 sem arról szól, hogy Péter apostol elítélné a külső szépséget, mondván, hogy egy hívő nőnek kizárólag a belső szépségre kell fókuszálnia, hanem Péter apostol arra a kérdésre válaszol, hogy a külső vagy a belső szépség segít-e jobban egy hívő feleségnek az engedetlen férjet visszatéríteni Istenhez.
Az Isten által teremtett világban nagyon sok szépség megjelenik: a természet, a hegyek, a folyók, egy naplemente, a csillagos égbolt is és maga az ember is ilyen. Hogyan tudjuk azzal is Istent tükrözni vissza és Őt dicsőíteni, ahogy megjelenünk?
Vendégeink klienseinek többsége torz tükörből látja magát, téves önképpel a megjelenését illetően, és nem értékeli azt a szépséget, amit Isten adott neki. Ezért ők nagyon fontosnak tartják az ügyfeleik ezirányú tudatosítását és az istenadta szépségükben való megerősítést.
A ruha nagyon erősen visszahat a viselőjére. A tékozló fiú visszatértekor az apa első dolga (!) az, hogy arra utasítja a szolgákat, hogy fiára a legjobb ruhát adják, gyűrűt húzzanak az ujjára, sarut a lábára. Ezzel méltóságot ad neki, és a szeretetét fejezi ki iránta.
A nőknek nagy felelőssége van abban, hogy mire irányítják a férfiak figyelmét. A fejre, az arcra, vagy a testre, vagy bizonyos testrészre? Mit üzennek a nők az öltözékükkel, a cuppanós, testhezálló ruhákkal, a kilátszó fehérneművel, a mélyen dekoltált felsővel?
Jórészt nők vesznek részt stílustanácsadáson, holott a férfiaknak is szükségük van segítségre a színek, formák, méretek terén. Ezek mind tanulhatóak. Az ápoltságon, igényességen sokkal nehezebb javítani, javíttatni. Egy öltözködési stílus kialakulása egy sok kísérletezéssel járó, hosszú ideig tartó, örömteli játék.

A gyülekezeti vezetők öltözködési stílusa nagyon széles skálán mozog, földrajzi elhelyezkedéstől, éghajlattól, a felekezetközi és a korosztályos megosztástól is függ.

❓Kérdésünk: Miért fontos nekünk és a gyülekezeti alkalmakra ellátogató vendégeinknek, hogy miben jelennek meg az istentiszteleti alkalmat vezetők, az ott (színpadon) szolgálók és a közösségbe járók?

Kapocs

Podcast

More info