Keresztény tinik harca a világban
Bráz Szilvia, Varga Péter október 2, 2024
”… a szülőknek akkor kell aggódniuk, ha a gyerekük nem lázad” – vélik keresztény tiniszolgálat vezetők.” Isten igéje markánsan fogalmaz, nem csak felnőtteknek üzen Jézus a főpapi imájában: “Nem azt kérem, hogy vedd ki őket a világból, hanem hogy őrizd meg őket a gonosztól” (János 17, 15).
A Kapocs mai epizódjában Majoros Szidi podcasterünk beszélgetőtársai Bráz Szilvia, a közel 17 éves Ábel édesanyja, és Varga Péter, az Omega Budapest Gyülekezet tiniszolgálatának vezetője.
Hangolódj!
- A tinik egyik fő harcát a felnőtté válás adja: le kell válniuk a szüleikről; ki kell, hogy dolgozzák a saját gondolkodásmódjukat; át kell, hogy álljanak a saját
- döntéseikre, és hogy azokért felelősséget vállaljanak; és a saját identitásuk meg kell, hogy szilárduljon, hogy kicsodák ők a világban, és – ha keresztények, akkor abban is, – hogy kik ők Jézus Krisztusban. Átpozicionálás zajlik az életükben.
- A tinivezető szerint a szülőknek akkor sokkal inkább kell aggódniuk, ha a gyerekük nem lázad, mint ha igen. Na, de miért? A válaszokban biológiai folyamatokra is felfigyeltünk.
- Szilvi úgy neveli fiát kiskorától kezdve, hogy döntéshelyzetekbe hozta, és olyan szerepeket adott neki, amiket meg tud élni, és felelősséggel, szép lassan fel tud vállalni.
- Szilvi szerint van egy “négyes kombó”: a drog, az alkohol, a dohányzás és a szexualitás, ami napi szintű küzdelmet jelent a tiniknek, és Isten nélkül lehetetlen megállni ezekben. Nagy segítséget jelentenek viszont a gyülekezeti ifiklubok, ifitáborok, és az ifipásztorok munkája. Peti szerint ezt manapság kiegészítik a függőséget okozó dolgok is: a mobilok, az Internet, a közösségi média és a pornográfia.
- A tiniknek nemcsak kihívást vagy nyomást jelent a korosztályukkal való együttlét, hanem megerősítés és örömforrás is lehet, hogy ők is hathatnak a kortársaikra jó irányba.
- Peti is örömmel osztja meg velünk és a hallgatókkal, hogy a tiniket nagyon jó bevonni szolgálatba: ez közelebb viszi őket Istenhez, a hithez is; önmagukhoz, a tálentumaikhoz, és ki tudnak bontakozni; és a közös élmény által egymáshoz is jobban tudnak kapcsolódni, és megtanulnak együttműködni is.
- Jó, ha van a tinik életében egy olyan felnőtt tanácsadó, aki nem a szülő, de bátran fordulhat hozzá a kérdéseivel, megéléseivel. Egyfajta mentor.
- A tinédzser fiúk a férfiasságot, a tini lányok pedig a nőiességet szeretnék egyre hamarabb elérni és egyre jobban megvalósítani.
- Hogyan balanszírozzon egy keresztény fiú a határozott, döntésképes, vezetésre termett lét és a szelídség, alázatosság között, amire szintén int a Biblia?
- A tini fiúk lelkében zajló kérdés, hogy: “Elég rátermett vagyok-e?” “Meg tudom-e oldani?” “Meg tudom-e csinálni?” A lányok lelkében dúló kérdés, hogy: “Elég szép vagyok-e?” “Valakinek fogok-e kelleni annyira, hogy a kapcsolatunkért áldozatokat hozzon? Hogy küzdjön értem?” És mire vezetnek minket ezek a lelkünkben dúló kérdések?
Üzenet a szülőknek: Ne frusztrálódj, ha a gyereked lázad, vagy ha értetlenség van köztetek. Csak légy mindig elérhető a számára, és figyelj rá. És kérj bocsánatot, amikor hibázol. Mert ezzel is példát mutatsz neki.
Üzi a keresztény tiniknek: Ragaszkodj hozzá, hogy jó döntést hoztál, amikor Isten mellett döntöttél. Ne maradj egyedül a küzdelmeiddel. Nem ciki harcolni. Menj keresztény közösségbe.
És ami még fontosabb: ISTEN minden gyengeségeddel és bukásoddal együtt is NAGYON SZERET. Ő veled van, küzd érted, és Tőle mindig kapsz új esélyt. És ha hűséges maradsz, a legjobb életed lesz Isten mellett.