Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.
Segítség! Zaklatnak az iskolában!
Segítség! Zaklatnak az iskolában!
A szeptemberi iskolakezdés az elsősöket izgatottsággal és kíváncsisággal tölti el, az idősebbeknek pedig öröm, hogy a nyári szünet után újra találkozhatnak az osztálytársakkal, sulis barátaikkal. De mi van akkor, ha az iskola valakinek nemcsak a tudás és a közös élmények megszerzésének helye, hanem ott bántalmazás, zaklatás, megalázás éri? Akkor mit tegyen? Kihez forduljon? És keresztény szülőként, pedagógusként milyen eszközeink vannak a prevencióra és a megoldásra?
Magyarországon körülbelül 20 gyerek lesz évente öngyilkos iskolai zaklatás miatt.
A Kapocs mai adásának témája az iskolai erőszak, a bullying. Majoros Szidi vendége Hellinger-Sólymos Krisztina tanácsadó szakpszichológus, aki édesanya is: egy jelenleg 9 és egy 11 éves kisfiú édesanyja.
Teaser!
Az iskolai bántalmazásnak 4 fontos ismertetőjegye van, ami például a konfliktustól, veszekedéstől vagy a másik viccből megtréfálásától megkülönbözteti: 1) rendszeres, ismétlődően megjelenő viselkedés; 2) egyenlőtlen erőviszonyon alapszik; 3) mindig egyértelmű fájdalom okozási vággyal és szándékkal társul; 4) a fenyegetettség, terror is része.
A zaklatásnak több formája van: lehet verbális, fizikális, kapcsolati vagy digitális, amikor az online térben zajlik.
A felnőttek sokszor elbagatellizálják a gyerekek élményeit, és csak legyintenek rá. “Biztos nem úgy értette, vagy rossz napja volt.” A szakértő kiemeli, hogy senki sem születik zaklatónak vagy erre való hajlammal; ez egyértelműen tanult viselkedés. Viszont közös a zaklatókban, hogy megvetik, lenézik, tárgyiasítják áldozataikat.
Az áldozatok nagyon gyakran nem beszélnek a zaklatójukról másnak, egyedül próbálják megoldani a helyzetet, vagy csak eltűrik azt. A szemlélődők némasága vagy tétlensége miatt pedig az áldozat azt érzi, hogy egyedül van. Kiemelendő: a szemlélődők azok, akik változtathatnak a dolgok kimenetelén. Ezért az intervenciós programok is jórészt őket szólítják meg.
A szakértő tanácsai: Az áldozat bátran és határozottan álljon ki önmagáért.
Amikor egy gyerek beszámol egy felnőttnek, a szülőjének vagy egy tanárának, a
felnőtt azzal kezdje, hogy megerősíti a gyermeket: “Hiszek neked.” “Itt vagyok. Figyelek.” “Meghallgatlak.” “Segítek.”
Elméleti segítség Barbara Coloroso bullying szakértő magyar nyelven is megjelent, Zaklatók, áldozatok, szemlélők: Az iskolai erőszak című könyvében.
További információ a témáról és megoldási javaslat a Heti Napló Sváby Andrással 2024. március 4-ei adásában, György Gabriella újságíró kollégánk riportjában: Heti Napló https://www.facebook.com/hetinaplo/videos/717467790413346
Ha bántanak vagy bajban vagy, azonnal keresd a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítványt! https://kek-vonal.hu/ A nap 24 órájában bármikor anonim módon és ingyenesen hívhatod őket a 116 111-es telefonszámon. Segítenek!