Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.
A böjt testi, lelki, szellemi hatásai 2. rész
Jézus Krisztus 2. eljövetele előtt az egész világra nézve felszólítást tartalmaz Jóel könyve, hogy Isten népe tisztuljon; rendeződjön; hogy gondolja át az életét; és hogy bűnbánatot tartson. Ezért is van szüksége a keresztény embernek a böjtre, ami tehát nem választás kérdése.
A Kapocs dupla adásának második epizódjában Majoros Szidi folytatja a beszélgetést a böjtről. Vendégei a téma kutatói és aktív böjtölők: Földi-Kovács Andrea újságíró, az Axióma Központ igazgatója, és Szabó Attila, biológia- és rajz szakos tanár, teológus, lelkipásztor, könyvek szerzője.
Előzetesként néhány tanács:
Szívből jövő legyen a böjtünk.
Személyes legyen, titokban történjen csak úgy, mint az adáskozásunk, és a saját imaéletünk.
Önzetlen legyen, ne jutalom reményében végezzük.
Fegyelmezettek és kitartóak legyünk a böjtben.
Teaser még:
Nagyon fontos, hogy a teljes böjt, amikor sem folyadékot, sem szilárd táplálékot nem vesz magához az ember, az böjtklinikákon történjen, mert másképp nem lenne kivitelezhető – vallja meggyőződéssel Andrea.
Csont és bőr daganatos betegeknél, tuberkulózisos betegeknél, operáció után 1-1,5 hónapig, májzsugorodás, bizonyos szívbetegségek, kóros lesoványodás esetén és várandós asszonyoknak nem javasolt a böjt.
Az állati táplálék olyan mennyiségű arachidonsavat tartalmaz, ami a homloklebenyünknek, az erkölcsi ítélő- és döntőképességünknek a negatív befolyását segíti elő. Az alacsonyrendű képességeinket, az indulatot, az ösztönösséget, az erőszakosságot stimulálja, míg a magasabb rendűeket gátolja.
Annyira evésközpontúvá vált az emberi élet, hogy a hasunk lett “az istenünk”. Férjhezmenetelt elősegítő tanácsként hangzik el a lányoknak: “A férfiak szívéhez a hasukon át vezet az út.”
Amikor úgy érezzük, ennünk kell folyamatosan, akkor nem vagyunk szabadságban. A böjtben átvesszük az irányítást a testünk, a gondolataink és a napirendünk felett. Nem leszünk ezek rabjai. Nem leszünk kiszolgáltatva. Sőt, a káros szokásainkat is felajánlhatjuk Istennek a böjtben.
A keresztények küldetése a böjt. A tisztaság. Hogy jelek legyünk a világban.
Andrea a böjt legfontosabb gyümölcsének a megbocsátást és a kiengesztelődést tartja. Emlékeztet, a megbocsátással nemcsak egyéni és közösségi szinten, de nemzeti szinten is van dolgunk. A történelmünk tele van olyan nemzeti traumákkal, amelyek a mai napig terhelik a lelkünket. Hangsúlyozza: felszabadító és megszentelő ereje lenne, ha a keresztény közösségek felekezettől függetlenül csatlakoznának a böjthöz, ha szokásukká válna. Megváltozna a magyar ember lelkiállapota és a nemzetkaraktere is.
A témában meghallgathatjátok a YouTube-on Attila tanítását “A jézusi böjt” címmel. Ismereteink bővítésére Attila továbbá Paul Bregg “A bűn csodája” című könyvét és a Videán megtekinthető, “A böjt tudománya” című filmet ajánlja.